

Transponder klasy B odbiera sygnały nadawane przez urządzenia klasy A i B, wysyła dane własnej jednostki w standardzie klasy B.Urzadzenie, niezależnie od tego czy jest podłączone do systemu nawigacyjnego interpretuje odbierane dane pod kątem CPA i TCP
Transponder klasy B odbiera sygnały nadawane przez urządzenia klasy A i B, wysyła dane własnej jednostki w standardzie klasy B.
Urzadzenie, niezależnie od tego czy jest podłączone do systemu nawigacyjnego interpretuje odbierane dane pod kątem CPA i TCPA i może generować alarm. Podobnie, przy wykryciu sygnału AIS SART może generować alarm.
Wszystkie odbierane i wysyłane dane mogą być rejestrowane na karcie SD. Przy pomocy dodatkowego kabla możliwe jest podłączenie przełącznika który przestawi urzadzenia w tryb "cichy" (bez nadawania) lub spowoduje generowanie syganłu PAN PAN.
Wbudowany multiplekser pozwala na podłączenie trzech źrodeł danych NMEA0183.
Slot karty SD
Karta SD może rejestrować wszystkie komunikaty odczytane i wysyłane przez transponder. Format zapisu umożliwia import danych do Google Earth w celu wizualizacji,
Moduł WI-Fi (WiFi)
Moduł WiFi tworzy lokalny "hotspot" czyli wewnętrzną sieć bezprzewodową, Dzięki sieci WiFi łatwo będziemy mogli pobierać dane do komputera z zainstalowanym oprogramowaniem nawigacyjnym (np. TimeZero lub OpenCPN), do aplikacji nawigacyjnej (na przykład TimeZero, iSailor, iNavX) zainstalowanej na urządzeniu mobilnym (iPhone, iPad, Android).
Zewnętrzna antena GPS
Jak wspominałem wcześniej, każdy transponder musi być wyposażony we własny odbiornik GPS. Jeśli instalujemy transponder na jachcie o kadłubie stalowym lub aluminiowym to musimy zainstalować zewnętrzną antenę GPS. Jest ona dostarczana w komplecie z transponderem.
Zintegrowana antena GPS (iGPS)
Każdy transponder musi być wyposażony we własny odbiornik GPS. Jeśli instalujemy transponder na jachcie o kadłubie plastikowym lub drewnianym to wygodnie jest nie instalować dodatkowej anteny zewnętrznej tylko wykorzystać moduł wewnętrznego GPS w transponderze.
NMEA 2000 (N2K)
Złącze NMEA2000 pozwala włączyć transponder do systemu jachtowego opartego na strukturze NMEA2000. Dane obierane przez transponder (wbudowany odbiornik) będą wtedy dostępne dla innych urządzeń jachtowych - na przykład dla chartplottera.
Zintegrowany splitter (iS)
Instalacja transpondera wymaga anteny VHF. Najlepiej zainstalować dedykowaną antenę dostrojoną do częstotliwości na których pracuje system AIS. Jeśli instalacja anteny jest utrudniona możemy skorzystać z istniejącej anteny radia VHF. Ze względu na charakterystykę wyjścia antenowego radia VHF (duża moc emitowana w czasie transmisji) nie da się istniejącej anteny podłączyć przy pomocy jakiegoś trójnika. Konieczny jest tzw. splitter. Potrafi on odłączyć odbiornik radia gdy nadaje transponder i na odwrót.
Wyjście NMEA0183
Jest to tradycyjne wyjście/wejście szeregowe wykorzystywane do komunikacji między urządzeniami jachtowymi. Możemy do niego podłączyć na przykład chartplotter w celu wyświetlania obiektów AIS na mapie nawigacyjnej.
USB
Wyjście/wejście usb sluży do podłączenia komputera. Przy jego pomocy możemy konfigurować urządzenie, a także obierać wszystkie dane przesyłane przez transponder (na przykład dla programu TimeZero lub OpenCPN).
Zasilanie
Urządzenie może być zasilane napięciem stałym 9 - 32 V.
Dane urządzenia: