Dlaczego warto mieć subskrypcję mapy Navionics dla chartplotera?

  admin  

 (963)    (2)

  Sprzęt nawigacyjnyNawigacja morska  

Dlaczego warto mieć subskrypcję mapy na karcie do chartplotera?

Jest co najmniej kilka powodów dla których warto mieć aktywna subskrypcje dla karty z mapą Navionics.

Warto pływać na aktualnej mapie

O tym chyba nikogo nie trzeba przekonywać... Pamiętam do dzisiaj opowieść jednego z kapitanów, który kupował nową mapę Morza Śródziemnego po nocnym wejściu do jednego z portów w Włoszech. Warunki nie były najlepsze, padał deszcz, widoczność wynosiła kilkadziesiąt metrów. Nagle przed dziobem "wyrósł" mu falochron którego nie było na mapie z przed 10 lat.

Navionics chwali się że dziennie wprowadza 5000 (pięć tysięcy) poprawek na mapach w skali całego świata. Aktualną wersję mapy można zobaczyć bezpłatnie w przeglądarce internetowej Chart Viewer. Poniżej kanał Lefkas gdzie na własne oczy widziałem jacht stojący na mieliźnie.

navionics chart viewer Lefkas

Synchronizacja danych między aplikacją Navionics Boating na urządzeniu mobilnym i chartploterem

Aplikacja Navionics Boating na urządzeniach mobilnych (iPhone, iPad, urządzenia z systemem Android) pozwala na synchronizację tras i waypointów między aplikacją a chartploterami Humminbird, Raymarine, Lowrance, Simrad i B&G. Pozwala to na przykład zaplanować trasę na iPadzie i wysłać ją do chartplotera. Jest to realizacja mojego ideału - nawigowania ta sama trasą, korzystając z tych samych danych na wszystkich urządzeniach.

Synchronizacja miedzy urządzeniami mobilnymi a chartploterem działa tylko wtedy gdy mamy aktywna subskrypcje mapy na karcie.

Zaawansowane funkcje mapy

Niektóre zaawansowane funkcje jak automatyczne planowanie trasy (dock to dock autorouting) będzie działało w chartploterze tylko gdy karta ma aktywną subskrypcję.

navionics autorouting

Aktualizacja mapy na karcie bez wyjmowania jej z chartplotera

W większości nowoczesnych chartploterów slot karty z mapą znajduje się na tylnej ścianie wyświetlacza. Ostatnio chciałem włożyć nową kartę z mapą do wyświetlacza na katamaranie Bali Catspace. Dostęp do tylnej ściany wyświetlacza, zamontowanego przy stanowisku sternika, był tylko przez znajdujący się dużo niżej otwór rewizyjny systemu sterowego. Wymagało to niezwykłej ekwilibrystyki, celowania po omacku do małego gniazda karty MicroSD. Jeśli karta ma aktywną subskrypcję to możemy ja aktualizować korzystając z aplikacji mobilnej Navionics Boating i połączenia WiFi.

Jak przedłużyć subskrypcję?

Aktywna subskrypcja pozwala oczywiście na aktualizowanie mapy przez rok od zakupu. Gdy zbliża się termin wygaśnięcia subskrypcji (lub gdy już wygasła) możemy łatwo odnowić subskrypcję. Wystarczy zakupić kartę do upgradu i zainstalować aplikację Chart Installer (zainstaluje się automatycznie po podłączeniu karty do czytnika - czytnik znajduje się w zestawie z kartą).

chart installer

Program poprosi nas o włożenie do czytnika starej karty, następnie nowej i przypisze nową kartę do obszaru który znajdował się na starej karcie. Pozostaje tylko wgranie danych na kartę (program Chart Installer zrobi to automatycznie) i karta jest gotowa do włożenia do chartplotera. Znów przez rok możemy się cieszyć wszystkimi funkcjami mapy, synchronizacją, aktualizacją z aplikacji mobilnej. 

 (963)    (2)