Transpondery AIS na statkach

Transponder AIS (ang. Automatic Identification System) to urządzenie nadawczo-odbiorcze umożliwiające korzystanie z AIS - systemu zapewniającego wymianę danych pomagających w unikaniu kolizji między statkami, a także identyfikującego statek dla systemów VTS (systemów brzegowych, nadzorujących ruch statków). Transpondery AIS powinny być zainstalowane na:

• statkach pasażerskich, bez względu na ich rozmiar,

• statkach zatrudnionych w żegludze międzynarodowej których pojemność brutto wynosi 300 i więcej,

• statkach niezatrudnionych w żegludze międzynarodowej których pojemność brutto wynosi 500 i więcej.

Transpondery AIS i ich klasy

Transpondery AIS nadają informacje o naszej jednostce. Dane te są nadawane z częstotliwością zależną od klasy transpondera i statusu jednostki. Mogą być odczytane przez urządzenia AIS znajdujące się na statkach w odległości nawet kilkudziesięciu mil morskich od nas, a także przez stacje kontroli ruchu. Transponder pełni także funkcje odbiornika. Może być połączony z komputerem lub chartploterem, aby automatycznie odbierać dane dotyczące pozycji i ruchu innych statków. Odbierane dane są wyświetlane na ekranie systemu nawigacyjnego na mapie, dzięki czemu łatwiej uniknąć kolizji z innymi jednostkami.

Wyróżniamy ich dwie klasy:

• Class-A, przeznaczone dla dużych statków komercyjnych, nadające dane w odstępach od 2 do 10 sekund, zależnie od prędkości statku

Class-B, przeznaczone dla mniejszych statków komercyjnych oraz rekreacyjnych, nadające dane co 30 sekund

Class-B (SOTDMA), najnowsza generacja pracująca w technologii klasy A.

Transpondery obu klas odbierają wszystkie typy wiadomości AIS.

AIS

Jest 24 produktów.

Pokazano 1-24 z 68 pozycji

Aktywne filtry