Jak wybrać dobrą nawigację morską?

Jak wybrać dobrą nawigację morską?

  enavigare.pl  

 (305)    (0)

Nawigacja morska w swojej zasadzie działania, przypomina nieco znaną wszystkim nawigację samochodową. Posiada jednak dodatkowe możliwości, które umożliwiają zachowanie bezpieczeństwa i prawidłowe sterowanie jednostką pływającą. Nawigacja morska odgrywa obecnie ogromna rolę, ponieważ daje nam możliwość dokładnego określenia pozycji statku oraz wyznaczenie jego współrzędnych. Aby jednak skorzystać z takiej funkcji, niezbędny jest odpowiedni sprzęt. Jak wybrać dobrą i funkcjonalną nawigację morską?

Jakie podstawowe funkcje pełni nawigacja morska?

Zanim dokonamy zakupu, musimy wziąć pod uwagę podstawowe elementy warunkujące nasze potrzeby. Rodzaj nawigacji zależny jest od wielkości jednostki i miejsca, w którym zainstalujemy sprzęt. Powinniśmy się zastanowić, jakie funkcje będą nam rzeczywiście niezbędne. Czy potrzebujemy rozwiązania technicznego jedynie do nawigacji? Czy skorzystamy też z dodatkowych możliwości, takich jak prognozowanie pogody, czy też komunikacja z innymi? Podstawowe informacje, jakie powinna udostępniać dobra nawigacja morska to m.in. głębokość, prędkość po wodzie, temperatura wody, poziom paliwa, dane informujące o pracy silnika, kierunek wiatru i inne, zależne od podłączonych czujników. Nowoczesna nawigacja powinna posiadać duży, wygodny wyświetlacz, umożliwiający szybkie odczytanie niezbędnych informacji. Całość powinna zostać wbudowana w woodoodporny pokrowiec, gwarantujący bezpieczeństwo nawet podczas niekorzystnej pogody.

Na co zwrócić uwagę, wybierając nawigację morską?

Podstawowym element, na jaki musimy zwrócić uwagę to jakość sprzętu, która warunkuje wygodę i funkcjonalność. Sprzęt dobrej marki nie zawiedzie nas w trudnym momencie, kiedy nawigacja będzie kluczem do obrania prawidłowej trasy. Znaczenie mają takie elementy, jak wyświetlacz, dokładność dostępnych map i wielofunkcyjne akcesoria dodatkowe. Wybierając nawigację, oprócz typu jednostki, należy wziąć pod uwagę także rodzaj zbiorników po jakich będziemy się poruszać. Kolejne istotne elementy to tzw. dokładność pozycji, rodzaj anteny i możliwość jej rozbudowy. Nie mniej ważna jest częstotliwość odświeżania pozycji oraz części takie jak procesor i pamięć, warunkujące szybkość przetwarzania informacji.

 

 (305)    (0)