Jak zabezpieczać systemy nawigacyjne przed wodą morską i wilgocią?

Jak zabezpieczać systemy nawigacyjne przed wodą morską i wilgocią?

  admin  

 (554)    (13)

  Nawigacja morska

Systemy nawigacyjne stanowią podstawę współczesnej żeglugi, wykorzystywane są również na dużych i nowoczesnych jednostkach pływających. Odpowiednie ustawienie kursu ma ogromne znaczenie, szczególnie przy złej pogodzie czy po zmroku. Korzystnie z takich urządzeń daje możliwość skutecznego dotarcia do celu, jednak przede wszystkim zapewniają one bezpieczeństwo. W związku z tym wielu doświadczonych marynarzy uznaje, ze korzystne jest posiadanie co najmniej dwóch systemów nawigacyjnych, dla całkowitej eliminacji możliwości wystąpienia błęduWymagają tego też przepisy gdy chcemy zrezygnować z map papierowych Szczęśliwe dotarcie do portu jest tu kluczowe. Jednak pamiętajmy, że są to urządzenia elektroniczne, dla których oddziaływanie wody morskiej, jak i wilgoci może być zgubne. Czy więc istnieją sposoby, które pozwalają na ich odpowiednie zabezpieczenie?

Jak zabezpieczyć nawigację na pokładzie?

Oczywiście systemy i urządzenia nawigacyjne, takie jak transpordery AIS, są obecnie przygotowywane w taki sposób i z wytrzymałych materiałów, aby niekorzystne warunki na morzu czy innym zbiorniku wodnym były dla nich możliwie jak najmniej szkodliwe, jednak przykładowo w czasie gorszej pogody i intensywnego zalania mogłyby odmówić posłuszeństwa. Jednym z rozwiązań są specjalne wodoszczelne pokrowce, które można porównać do tych, które kupimy do telefonu - śą one szczelnie zamykane, a folia umożliwia ich obsługę. Dzięki temu możemy bez trudu uchronić urządzenie, z którego korzystamy nawet w kiepskich warunkach.

Ochrona elektroniki jachtowej przed zalaniem

Jeśli szukamy konkretnych rozwiązań, które będą doskonale nadawać się dla wybranego sprzętu czy też sprawdzą się na naszej jednostce pływającej, to najlepszym rozwiązaniem będzie omówienie kwestii ochrony z producentem w czasie zakupów. Trzeba zwrócić uwagę na tzw. klasę wodoodporności IP, wodoszczelności IPX lub stopień OverBoard (OB). Z pewnością znajdziemy wówczas najlepsze rozwiązanie dla siebie wpływając tym samym na bezpieczeństwo własne oraz osób, które wraz z nami wypłyną w rejs. Pamiętajmy że nawigacja jest obecnie niezbędna, nie wypływajmy bez niej w dłuższą podróż licząc na gwiazdy i szczęście. One mogą pomóc w trudnej sytuacji ale nie zawsze się sprawdzą. 

 (554)    (13)