Boat Monitor 50 + 1 rok subskrypcji globalnejBoat Monitor 50 + 1 rok subskrypcji globalnej
  • New
3 868,97 zł
VE-KONVERT VICTRON VE TO NMEA 2000 GATEWAY
  • New
1 051,65 zł
Navionics na iOS i Android - nareszcie w pełni obsługuje AIS

Navionics na iOS i Android - nareszcie w pełni obsługuje AIS

  admin  

 (1107)    (1)

  Nawigacja morska

Navionics ogłosił, że ich aplikacja na iPhona, iPada i urządzenia z systemem Android rozszerzyła obsługę AIS. Do tej pory wyświetlała obiekty AIS na mapie i pokazywała tylko dane wysyłane przez daną jednostkę. Jak przystało na aplikację nawigacyjną nareszcie obsługuje obliczanie CPA i TCPA. CPA (minimalna odległość miedzy obiektami) i TCPA (czas do tej odległości) to podstawowe pojęcia służące do oceny kolizyjności. Są one wykorzystywane w systemach nawigacyjnych do alarmowania o ryzyku kolizji. Na przykład, płynąc małym jachtem na pełnym morzu, chciałbym wiedzieć z wyprzedzeniem co najmniej godziny o tym, że jakiś statek będzie mnie mijał w odległości mniejszej niż 1 mila morska.

W tej chwili aplikacja Navionicsa potrafi to robić.

Jednostka która przekracza nasze ustawienia alarmowe będzie wyświetlać się na czerwono, zostanie też włączony alarm dźwiękowy.

Aby nowa funkcjonalność pojawiła się w Twojej aplikacji należy wykonać jej aktualizację do najnowszej wersji. Oczywiście aby nowe funkcje działały musimy połączyć aplikacje z działającym odbiornikiem lub transponderem AIS. Jak to zrobić? Pisałem o tym wcześniej.

Jak włączyć tę funkcję i ustawić wartości alarmowe?

Należy nacisnąć przycisk Menu, wybrać Map options i AIS settings

Najpierw należy włączyć wyświetlanie obiektów AIS na mapie (Display AIS targets), następnie ustawić długość wektora prędkości obiektu (COG/SOG), włączyć alarm dźwiękowy i ustawić wartości alarmowe dla CPA (nazwane tutaj Safe Range) i TCPA (Time to intersect). Nie jestem pewien tego drugiego parametru gdyż dosłowne tłumaczenie mówiłoby raczej o czasie do przecięcia kursów, a powinniśmy mówić o czasie do CPA (drobna różnica :)   

Ais ustawienia

 Obiecuję przetestować te opcje gdy tylko będę mógł się wyrwać na morze z izolacji w domu.

 (1107)    (1)