Przegląd morskich map nawigacyjnych

Przegląd morskich map nawigacyjnych

  admin  

 (1065)    (0)

  Nawigacja morska

Mapy morskie tuż obok książek locji, spisów świateł itp. stanowią jedno z głównych źródeł informacji koniecznych do precyzyjnego nawigowania po morzach i oceanach. Znajdują się tam wszystkie niezbędne dane dotyczące ukształtowania wybrzeży, dna morskiego, głębokości, niebezpieczeństw podwodnych, portów, pływów, prądów, deklinacji magnetycznej, budowli i innych obiektów nawigacyjnych, tras statków, niebezpiecznych akwenów, łowisk i wielu, wielu innych. W połączeniu z globalnym systemem pozycjonowania (GPS) oraz nowoczesnymi technologiami obrazowania map elektronicznych pozwala to na znaczne usprawnienie działań nawigacyjnych i zwiększenie bezpieczeństwa podczas rejsów. Dzięki temu żeglarze mogą poświęcić więcej czasu na obserwowanie i analizowanie otoczenia jak pogoda czy poruszanie się innych jednostek. Jakie morskie mapy nawigacyjne są obecnie dostępne na rynku? Przygotowaliśmy dla Państwa kilka interesujących propozycji.

Mapy morskie idealne dla systemu Android

Jeśli posiadają Państwo laptop, tablet lub smartfon z dużym wyświetlaczem – oczywiście odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią oraz wodą morską – warto zdecydować się na mapy elektroniczne C-MAP. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba inwestować w żaden dodatkowy sprzęt elektroniczny, a nawet zwykły komputer może stać się wielofunkcyjnym i w pełni profesjonalnym systemem do nawigacji. Mapy C-MAP sprawdzą się zarówno w przypadku wytrawnych żeglarzy, jak i osób, które wybierają się na rejs po raz pierwszy. Mapy zawierają szereg niezwykle przydatnych informacji oraz wysokiej jakości szczegóły, a łatwość ich obsługi pozwoli skupić się na innych aspektach żeglugi. Do kompletu warto zaopatrzyć się również w odpowiedni program nawigacyjny – mapy C-MAP współpracują z programami z rodziny TimeZero, w tym polecany przez nas TimeZero Navigator.

Aktualne mapy wektorowe do wygodnego przenoszenia

Nawigacja Navionics ma zdecydowanie największą bazę danych dotyczącą map nawigacyjnych mórz i jezior. Oferowane przez nich mapy mają tę wyższość nad innymi rozwiązaniami, ponieważ można je pobierać online, a codzienne aktualizacje (ponad tysiąc każdego dnia) sprawiają, że posiadane informacje są zawsze precyzyjne i dopasowane do konkretnych warunków. Dodatkowo zawierają one wszelkie niezbędne dane wektorowe, batymetryczne i altymetryczne, a zdjęcia satelitarne umożliwiają dokładnie obejrzenie interesującego obszaru. Mapy nawigacyjne firmy Navionics mogą być zapisane na różnych nośnikach, zwykle na kartach microSD, przez co mogą być obsługiwane przez dedykowane chartplottery. Mapy Navionics są także wykorzystywane w programach z rodziny TimeZero.

Mapy w zestawie z programem nawigacyjnym

Aby nie martwić się o znalezienie odpowiedniego programu nawigacyjnego do posiadanych map, warto zdecydować się za zakup map rastrowych Nv-Verlag. W ich cenie dołączony jest również kompatybilny program nawigacyjny Chart Navigator Light. Opcjonalnie można także zaopatrzyć się w mapy papierowe wraz z licencją i dostępem do aplikacji dla urządzeń mobilnych iOS, Android, komputerów Windows. W naszej ofercie można znaleźć m.in. mapy Morza Bałtyckiego, Morza Śródziemnego, Morza Północnego, Wysp Brytyjskich, Atlantyku, wysp Bahama, Karaibów, Wybrzeża Wschodniego, Stanów Zjednoczonych, a także śródlądowych dróg wodnych.

Nawigacja z szerokim pakietem informacji

W asortymencie naszego sklepu znajdą Państwo również mapy w formacie S-57, których przejrzystość oraz prosta obsługi znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa podczas żeglugi. Kodowanie S-57 wykorzystywane w nowoczesnych mapach nawigacyjnych sprawia, że mogą one przechowywać liczne informacje dotyczące danych wektorowych, batymetrycznych, altymetrycznych oraz zdjęć satelitarnych. Mapy elektroniczne znajdują przez to zastosowanie przy różnych typach nawigacji morskiej, jak również doskonale współpracują z systemami ostrzegania oraz w sterowaniu na trasie. Mogą być obsługiwane m.in. przez programy z grupy TimeZero.

 (1065)    (0)