Boat Monitor 50 + 1 rok subskrypcji globalnejBoat Monitor 50 + 1 rok subskrypcji globalnej
  • New
3 868,97 zł
VE-KONVERT VICTRON VE TO NMEA 2000 GATEWAY
  • New
1 051,65 zł

Recenzje "Morskiej nawigacji elektronicznej w praktyce"

  admin  

 (166)    (1)

Recenzje "Morskiej nawigacji elektronicznej w praktyce"


Jerzy Kuliński:
NAWIGACJA ELEKTRONICZNA - podręcznik dla nowoczesnych skipperów
Jerzy Kuliński na swojej stronie internetowej:

Nawigacja przy użyciu map elektronicznych wdarła się na jachty równie gwałtownie i skutecznie jak telefony komórkowe do damskich torebek. Chartplottery i laptopy załadowane mapami wektorowymi stały się ulubiona zabawką skipperów, nawet na jeziorach mazurskich. Na morzu wreszcie jest czas na przygotowanie trzydaniowego obiadu, a nawet na lekturę locyjki - opowiadającej dlaczego warto zawinąc do portu - gdzieś daleko przed dziobem. Prowadzenie nawigacji elektronicznej wymaga jednak gruntowniejszego przygotowania niż wspomnianej powyżej ulubionej zabawki naszych pań (a zwłaszcza - panienek).
Na targach "Wiatr i Woda" dużym zainteresowaniem cieszył się podręcznik Grzegorza Pawlaka*) pt. "MORSKA NAWIGACJA ELEKTRONICZNA W PRAKTYCE. Autor jest kapitanem jachtowym, informatykiem, opracował polska wersję programu nawigacyjnego MaxSea TimeZero oraz polski podręcznik do tego programu, który został wyróżniony Złotym Medalem Boatshow 2010.

Podoba mi się, że Autor nie odciął się od prowadzenia kontrolnej nawigacji na mapach klasycznych (papierowych) przy wykorzystaniu namiarów, wskazań echosondy i bacznej obserwacji obiektów brzegowych, zwłaszcza staw i pław. To jest od tego, co ja nazywam "prudencia ante todo".
Spis zawartości jest długi, ale Autor na tylnej okładce tak określa czego możecie się spodziewać:
- jaki wybrać program
- jakie mapy będą do niego pasować
- jak na jachcie korzystać z internetu
- skąd pobierać prognozy pogody
- informacje o przystaniach jachtowych i marinach
- co to jest AIS i czy jachtowi jest on potrzebny (np. przegląd sytuacji w internecie)
- rady, który z 6 porównywanych programów wybrać

Debiutanci znajdą w tej pożytecznej książce szereg porad praktycznych - na przykład: dotyczących kontabilności urządzeń i map, wyjaśnienie jak się mają do siebie wskazania GPS, a dokładność mapy itp. To drugie to coś takiego, jak historyczny już dylemat dokładności kierunku obliczanego jako sumy parametrów dokładnych i szacunkowych ("poprawka całkowita").
Jeżeli mam jakąś wątpliwość, to dotyczy ona tylko wróżonej z fusów - długowieczności. Ta elektronika jest taka szalona :-)))
Mocną stroną podręcznika są przykłady i kolorowe zrzuty z monitora (fragmenty map, ustawień, menu ...). Namawiam - nie zwlekać, bo nakład jest "niszowy".
Książka ma 134 strony, 300 ilustracji. Papier kredowy, błyszczący. Wydawca: eNavigare.pl - Unicom Poznań. Biblioteka Nawigacji Elektronicznej. Cena detaliczna - 47,- zł.
eNavigare.pl to także portal internetowy oraz oficjalny dystrybutor MaxSea w Polsce.
Żyjcie wiecznie!
d'Jorge (który zawsze kochał i nadal kocha zabawki)

Krzysztof Baranowski
Książka Grzegorza Pawlaka jest według mnie pierwszą pozycją na rynku
wydawniczym, która obszernie i kompetentnie ujmuje całokształt zagadnień
związanych z nawigacją elektroniczną. W szczególności cenne są prezentacje
najczęściej spotykanych programów, ale i sposoby prowadzenia samej nawigacji
też zasługują na uwagę. Widać, że ma się do czynienia z fachowcem  w branży,
co ma też tę słabą stronę, że mniej obeznany w temacie żeglarz w niektórych
miejscach z trudem nadąża za wywodem autora. Na duży plus należy zapisać
staranną i pięknie ilustrowaną edycję.Cieszę się, że w czasach gdy byłem
redaktorem naczelnym "Jachtingu", mogłem wspierać publikacje Autora
stanowiące zapowiedź poważniejszej książki. Teraz sam będę chętne korzystał
z tej książki, a w swoich publikacjach będę rekomendował jej lekturę.
Krzysztof Baranowski

Jacek Czajewski
Nawigacja współczesna

Tak można określić książkę Grzegorza Pawlaka pt. „Morska nawigacja elektroniczna w praktyce”, bo chociaż kanony nawigacji są stare jak świat i nadal obowiązują, to jednak komputerowa rewolucja ostatnich lat gruntownie zmieniła praktyczną stronę realizacji podstawowych czynności nawigatora. Określanie pozycji, pomiar prędkości, dokumentowanie przebytej drogi odbywa się automatycznie, a wyznaczanie szeregu innych parametrów żeglugi – półautomatycznie. Te wszystkie zagadnienia i wiele innych Autor – wybitny specjalista w tej dziedzinie, twórca polskiej wersji znanego programu nawigacyjnego MaxSea Time Zero - przedstawia zwięźle i jasno. W książce omówiono nie tylko zasady prowadzenia nawigacji elektronicznej przy użyciu wskazań GPS i wykorzystaniu map elektronicznych, ale również dokonano przeglądu i oceny istniejących systemów map elektronicznych i programów nawigacyjnych (łącznie ze wskazaniem tych najtańszych oraz darmowych), opisano wykorzystanie Internetu i telefonii komórkowej w warunkach jachtowej żeglugi (m.in. w celu korzystania z dostępnych przez internet prognoz meteo) i wiele innych zagadnień. Na przykład w rozdziale poświęconym systemowi AIS podano adres internetowy udostępniający aktualne parametry ruchu wszystkich wyposażonych w ten system statków na całej kuli ziemskiej. Znajdziemy tam ponadto rady na temat wyboru odpowiedniego dla jachtowych warunków laptopa, zasilacza i optymalnego połączenia elektronicznych urządzeń. Co ciekawe Autor tego najnowocześniejszego podręcznika nawigacji przestrzega przed stuprocentowym zaufaniem do jej elektronicznych metod, wskazuje generowane przez nią, potencjalne zagrożenia i przypomina o konieczności kontrolowania jej efektów klasycznymi metodami. Ostatni rozdział zabiera nas w wirtualny rejs ucząc krok po kroku nawigowania z pomocą ściągniętego z internetu darmowego programu SeaClear na rastrowych mapach amerykańskiego wybrzeża, uzyskanych z tego samego źródła, też gratis.
Książka jest starannie opracowana, pięknie wydana i bogato ilustrowana. Jedno, co można jej zarzucić, to zbyt małe zdjęcia niektórych map, utrudniające odczyt wyświetlanych na nich tabel.
Ostatnia strona okładki tej książki anonsuje ją jako pierwszą pozycję „Biblioteki morskiej nawigacji elektronicznej”. Niecierpliwie czekamy na kolejne.
Jacek Czajewski (recenzja opublikowana w miesięczniku "Żagle" 12/2011)

pdwns

 (166)    (1)

Komentarze Facebook