Jak wybrać antenę morską GPS?

Jak wybrać antenę morską GPS?

  admin  

 (596)    (17)

  Nawigacja morska

Urządzenia stosowane współcześnie do nawigacji morskiej produkowane są z wykorzystaniem najbardziej zaawansowanych technologii. Anteny działające w oparciu o globalny system pozycjonowania, a właściwie w tej chwili trzy systemy: GPS, Glonass i Galileo – pozwalają nie tylko na bezpieczne kierowanie jednostką, lecz przede wszystkim  na określanie jej położenia, prędkości, kursu. Jakimi kryteriami należy się kierować podczas dokonywania wyboru, by zakupione przez nas urządzenie działało sprawnie i zgodnie z naszymi potrzebami?

Jak wybrać nawigację GPS dla jednostki pływającej


System lokalizacji GPS to kluczowy element wyposażenia statku morskiego. To, na jakiego rodzaju urządzenie się zdecydujemy, jest do pewnego stopnia określone przez przepisy prawne regulujące charakter wyposażenia poszczególnych typów morskich jednostek pływających. Kwestią równie istotną jest tutaj jednak jakość interesującego nas sprzętu – czyli jego sprawność, a także łatwość montażu i bezpieczeństwo korzystania z niego podczas żeglugi.
Istotnym czynnikiem doboru systemu i jego elementów dodatkowych są nasze potrzeby. Dlatego warto zastanowić się, które funkcje urządzenia będą nam niezbędne lub przydatne podczas rejsu. Istnieje szereg kryteriów, które powinniśmy wziąć pod uwagę podczas dokonywania wyboru systemu i jego komponentów. Są to:

- miejsce, w którym zamierzamy zamontować system, a zwłaszcza wyświetlacz (czy na przykład przy stanowisku sternika na pokładzie? czy przy stole nawigacyjnym w sterówce?),

- wymogi formalne, jakie musi on wypełniać,

- format i dokładność wykorzystywanych map elektronicznych,

- rozmiar i typ statku oraz związane z tym przepisy, jakich należy przestrzegać,

- funkcje, jakie ma spełniać system nawigacyjny. Tu należy określić, czy będzie on zajmował się wyłącznie nawigacją, czy np. również rejestrowaniem parametrów żeglugi, aktualizowaniem informacji odnośnie pogody itp.,

- komponenty, które planujemy zastosować – jak np. radar, echosondę morską, wskaźniki wiatru, kompas satelitarny i tym podobne,
preferowane parametry ekranu wyświetlacza (tak zwanego chartplottera) – takie jak rozmiar, wodoszczelność, sposób montażu i okablowanie itp.

Najważniejsze informacje, do których będziemy mieli dostęp dzięki stosowaniu systemu nawigacyjnego z anteną GPS, to m.in.: pozycja na mapie, prędkość i kierunek poruszania się, poziom paliwa, kierunek i prędkość wiatru czy parametry pracy silnika. Uzyskamy je, wykorzystując odpowiednie czujniki i komponenty. Jeżeli nie jesteśmy pewni, w jakiego rodzaju urządzenia powinniśmy się zaopatrzyć, skontaktujmy się z przedstawicielem sklepu i skorzystajmy z jego fachowej porady.

 (596)    (17)