Jak wybrać echosondę do jednostki pływającej?

Jak wybrać echosondę do jednostki pływającej?

  admin  

 (859)    (5)

  Nawigacja morska

Echosonda to urządzenie, dzięki któremu można dokonywać pomiarów głębokości wody, a także kontrolować, jaki jest kształt dna. Czym warto kierować się przy wyborze echosondy do jednostki pływającej?

Kolorystyka ekranu

Coraz częstszym wyborem w przypadku echosond do jednostek pływających jest inwestycja w urządzenia z nowocześniejszymi, kolorowymi ekranami. Mają one wiele zalet, jednak główną jest to, że pozwalają na dokładniejsze rozróżnianie rodzaju dna, rozpoznawanie ławic ryb, a także innych podwodnych obiektów. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie zakupu echosondy z czarno-białym ekranem. Takie urządzenia są jednak zazwyczaj używane przez wędkarzy pływających małymi jednostkami, dla których mniej zaawansowany sprzęt jest najczęściej zupełnie wystarczający.

Czułość echosondy

Kolejnym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę przy wyborze tego urządzenia jest jego czułość. Nowocześniejsze urządzenia pozwalają na regulowanie tego parametru, aby skutecznie omijać przeszkody. Moduły echosondy dostępne są również w przypadku oferowanych przez nas programów nawigacyjnych i gwarantują wysoką czułość działania, którą można odpowiednio dostosowywać. Dzięki temu, jeśli zakłócenia są zbyt duże, można zmniejszać ten parametr, aż do najbardziej satysfakcjonującego poziomu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które daje operatorom jednostek pływających dużą elastyczność.

Moduł GPS

W przypadku zakupu echosondy warto zwrócić też uwagę na to, czy są wyposażone w GPS i czy istnieje możliwość obsługiwania map. Jeśli urządzenie posiada GPS, wówczas można bardzo łatwo zaznaczać konkretne punkty i tworzyć tym samym mapę miejsc, na przykład gwarantujących najbardziej obfite połowy.

Wymiary ekranu

Ostatnim, jednak niemniej ważnym kryterium wyboru, jest wielkość ekranu urządzenia. Zazwyczaj ma on od 4 do 9 cali, przy czym im mniejsze urządzenie, tym mniejszy pobór energii i możliwość użytkowania przez wiele godzin. Zdarza się jednak, że warto wybierać większe modele, aby móc wyświetlać kilka przetworników jednocześnie.

Jak widać w przypadku wyboru echosondy trzeba wziąć pod uwagę szereg różnych kryteriów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tych urządzeniach lub sprawdzić ofertę elektronicznej nawigacji morskiej, koniecznie sprawdź nasz asortyment.

 (859)    (5)