Rodzaje odbiorników GPS

Rodzaje odbiorników GPS

  admin  

 (1000)    (1)

  Sprzęt nawigacyjny

Odbiorniki GPS to obecnie niewielkie, ale wciąż unowocześniane urządzenia, które w połączeniu z odpowiednio stworzonym programem, mogą ustalić nasze położenie. Mają wpływ na codzienne życie każdego człowieka, np. kiedy korzystamy z nich do wyznaczenia odpowiedniej trasy. Pomagają także w sytuacjach specjalnych, takich jak żegluga morska. Obecnie dostępnych mamy wiele rodzajów odbiorników GPS, które  są niezawodne i osiągają zadziwiającą dokładność.

Odbiorniki turystyczne i GPS Dataloggery

Odbiorniki turystyczne GPS to sprzęt wyposażony w monochromatyczny lub kolorowy wyświetlacz, który dzięki swoim funkcjom pozwala na dotarcie do wcześniej założonego punktu. Odbiorniki tego typu pozwalają przede wszystkim na wyznaczenie pozycji, w której się znajdujemy, a także umożliwiają zapisanie przebytej trasy wraz z oznaczaniem wybranych, istotnych dla nas punktów. Sprzęt tego typu jest lekki, ale bardzo odporny na niekorzystne warunki pogodowe, dzięki czemu sprawdza się w każdej sytuacji. Inny rodzaj odbiornika GPS to tzw. GPS Dataloggery, których głównym zadaniem jest zapis położenia urządzenia w czasie. Ich najczęstsze zastosowanie to monitorowanie trasy, jaką przemierzają kierowcy. Dodatkową kontrolę umożliwia wykorzystanie tzw. funkcji photo tagging. 

Odbiorniki GPS w autach, telefonach i laptopach

Tak, jak wspomnieliśmy na wstępie, odbiorniki GPS odgrywają ogromną rolę w naszym codziennym życiu. Ich elementy znajdziemy m.in. pod postacią nawigacji samochodowej, która pozwala nam na dotarcie pod wskazany adres. Ogromną zaletą takich urządzeń jest duży wyświetlacz, prosty w obsłudze interfejs, tryb głośnomówiący oraz możliwość zamontowania urządzenia w wygodnej dla kierowcy w pozycji. Dzięki wykorzystaniu takiego odbiornika wiemy, w jakim miejscu się znajdujemy, a także możemy wytyczyć trasę, która doprowadzi nas do właściwej destynacji. Odbiorniki GPS znajdziemy również w większości modeli telefonów komórkowych. Wbudowane tam moduły pozwalają wykorzystać telefon niczym omawianą wcześniej nawigację samochodową. Informacje o naszej lokalizacji pozwalają też skorzystać z bardziej spersonalizowanej oferty aplikacji i stron internetowych. Podobnie rzecz ma się w komputerach osobistych, czyli ulubionych przez nas laptopach. Odpowiednio skonfigurowane urządzenie, wykorzystujące wbudowany odbiornik GPS może służyć nawet do dokonywania precyzyjnych pomiarów geodezyjnych z uwzględnieniem poprawek DGPS. 

 

 (1000)    (1)