Nawigacja morska - dziś a dawniej?

Nawigacja morska - dziś a dawniej?

  admin  

 (684)    (1)

  Nawigacja morska

Urządzenia nawigacyjne są absolutnie niezbędne, by móc bezpiecznie żeglować. Jakie techniki służyły dawniej do określania bieżącego położenia, a jakie stosowane są obecnie?

Nawigacja morska dawniej

Nowoczesne urządzenia nawigujące znacznie odmieniły podróże morskie. Jak jednak z wyznaczaniem aktualnego położenia radzili sobie marynarze wieki temu? Poza astronawigacją polegającą na wyznaczaniu pozycji żaglowca na podstawie położenia ciał niebieskich, w powszechnym użyciu był oczywiście kompas, który do Europy dotarł pod koniec XII wieku. Urządzenie to pozwala na wyznaczenie południka, a wszystko to dzięki ustawianiu się magnezu wzdłuż linii ziemskiego pola magnetycznego, które w sposób naturalny występuje wewnątrz i wokół naszego globu. Kolejnym przyrządem do nawigowania na morzu był sekstant. Był to stosunkowo skomplikowany przyrząd, który na podstawie kątów pozwalał na wyznaczenie wysokości ciał niebieskich znajdujących się nad horyzontem, a także kątów pomiędzy obiektami ziemskimi. Nauka posługiwania się nim również należy do astronawigacji, jak więc widać w dawnych czasach była to najpopularniejsza metoda nawigowania.

Nowoczesna nawigacja morska

W obecnych czasach nawigacja morska opiera się na zintegrowanych systemach komputerowych. Są to m.in. odbiorniki GPS, które znajdą Państwo również w ofercie naszej firmy. Atutem tego typu urządzeń jest fakt, że dokładną pozycję można określić w każdej chwili, przez całą dobę, a nie tylko przy znakomitej pogodzie, tak jak miało to miejsce przy metodach z zakresu astronawigacji. GPS pozwala również na określenie przebytej drogi, a jego wskazania są bardzo dokładne. Systemy te mogą być jednak jeszcze bardziej rozbudowane. Przykładem jest oprogramowanie do nawigacji, które jest bardzo intuicyjne w użytkowaniu i oferuje ponadro dane 3D oraz zdjęcia satelitarne w dobrej rozdzielczości.

Współczesna technologia znacznie zmieniła życie marynarzy, jednak wciąż powinni oni znać metody nawigowania stosowane w minionych wiekach, co uważane jest za dobrą praktykę i wchodzi w zakres profesjonalnego przygotowania do morskich wypraw.

 

 (684)    (1)