Nawigacja morska - dziś a dawniej?

Nawigacja morska - dziś a dawniej?

  admin  

 (556)    (1)

  Nawigacja morska

Urządzenia nawigacyjne są absolutnie niezbędne, by móc bezpiecznie żeglować. Jakie techniki służyły dawniej do określania bieżącego położenia, a jakie stosowane są obecnie?

Dawniej

Nowoczesne urządzenia nawigujące znacznie odmieniły podróże morskie. Jak jednak z wyznaczaniem aktualnego położenia radzili sobie marynarze wieki temu? Poza astronawigacją polegającą na wyznaczaniu pozycji żaglowca na podstawie położenia ciał niebieskich, w powszechnym użyciu był oczywiście kompas, który do Europy dotarł pod koniec XII wieku. Urządzenie to pozwala na wyznaczenie południka, a wszystko to dzięki ustawianiu się magnezu wzdłuż linii ziemskiego pola magnetycznego, które w sposób naturalny występuje wewnątrz i wokół naszego globu. Kolejnym przyrządem do nawigowania na morzu był sekstant. Był to stosunkowo skomplikowany przyrząd, który na podstawie kątów pozwalał na wyznaczenie wysokości ciał na niebieskich znajdujących się nad horyzontem, a także kątów pomiędzy obiektami ziemskimi. Nauka posługiwania się nim również należy do astronawigacji, jak więc widać w dawnych czasach była to najpopularniejsza metoda nawigowania.

Współcześnie

W obecnych czasach nawigacja morska opiera się na zintegrowanych systemach komputerowych. Są to m.in. systemy GPS, które znajdą Państwo również w ofercie naszej firmy. Atutem tego typu urządzeń jest fakt, że dokładną pozycję można określić w każdej chwili, przez całą dobę, a nie tylko przy znakomitej pogodzie, tak jak miało to miejsce przy metodach z zakresu astronawigacji. GPS pozwala również na określenie przebytej drogi, a jego wskazania są bardzo dokładne. Systemy te mogą być jednak jeszcze bardziej rozbudowane. Przykładem jest oprogramowanie do nawigacji, które jest bardzo intuicyjne w użytkowaniu i oferuje ponadro dane 3D oraz zdjęcia satelitarne w dobrej rozdzielczości.

Współczesna technologia znacznie zmieniła życie marynarzy, jednak wciąż powinni oni znać metody nawigowania stosowane w minionych wiekach, co uważane jest za dobrą praktykę i wchodzi w zakres profesjonalnego przygotowania do morskich wypraw.

 

 (556)    (1)